O projekcie

Archiwum społeczne Radwanic powstało w ramach projektu „Na pamięć”- archiwum społeczne, którego głównym celem była digitalizacja ważnych dla społeczności Radwanic zasobów archiwalnych takich jak zdjęcia, listy, pocztówki, dokumenty, a także wspomnień mieszkańców. Fundacja Animacji Kultury i Sztuki „Mamut”  chciała zatrzymać w pamięci ślady historii, które giną w natłoku informacji. Uważaliśmy, że to ostatni moment, by dotrzeć do osób starszych – świadków lokalnej historii, kompendium wiedzy i wspomnień o życiu codziennym.

Chcieliśmy nie tylko dotrzeć, ale również zebrać, opracować i uporządkować dla szerokiej społeczności zasoby archiwalne, nadać im drugie życie oraz uchronić je przed zapomnieniem i zniszczeniem. Wszystkie materiały zostały udostępnione na dedykowanej stronie, którą właśnie Państwo przeglądają. Podczas realizacji projektu przeprowadzono także warsztaty dziennikarskie dla młodzieży oraz powstały „Ławki pamięci” – trzy ławki, wykonane przez trzy grupy społeczności lokalnej (seniorzy, niepełnosprawni i młodzież).

Projekt miał swój finał 28 listopada 2016 roku, kiedy to na wieczorze wspomnień zaprezentowano efekt prac, czyli stronę internetową napamiec.radwanice.pl, ale najlepsze jeszcze przed nami! Choć strona już ruszyła, to nie znaczy, że projekt się skończył… Prace nad archiwum społecznym będą trwać nadal!

Prosimy wszystkich chętnych, którzy mają w posiadaniu archiwalne materiały związane z Radwanicami i chcieliby, aby znalazły się one w archiwum społecznym, o kontakt z Fundacją Animacji Kultury i Sztuki „Mamut”. Niech archiwum społeczne Radwanic nieustannie rośnie!

Koordynatorem działań związanych z projektem „Na pamięć: archiwum społeczne” jest Rafał Pawlak KONTAKT

panel-logotypow-dl11